Archive for the Category »Bine de stiut! «

Un Craciun de VIS

Un Crăciun de VIS” este numele unei campanii SimplyMind împreună cu DePeStrada.ro. Scopul ei este de a strânge jucării ce vor fi donate, mai apoi, caselor de copii. Am participat şi eu acum 2 ani la o asemenea campanie împreună cu nişte prieteni şi credeţi-mă pe cuvânt că îmi dădeau mie lacrimile când vedeam acei copii bucurându-se că cineva, undeva, se gândeşte şi la ei.

Dacă ai pe acasă o jucărie, o haină sau orice alt lucru, oricât de mărunt ar fi şi nu mai ai ce face cu el, oamenii de la SimplyMind te aşteaptă în perioada 23 noiembrie – 21 decembrie 2009 la sediul lor aflat pe Str. Ştefan cel Mare nr. 53, Bl. G, sc. D, ap. 1, la Policlinică în staţie.

Anunţul este valabil pentru cei din Suceava dar nu se supără nimeni dacă vor fi oameni din alte oraşe care vor să îi ajute. happy

caritate 723x1024

Calendarul advent

Aţi auzit de aşa ceva? Eu abia ieri când am primit un asemenea calendar. Mă credeţi că mă uitam că cow la poartă nouă? Mulţumiri dragului Google care m-a mai dumirit puţin.

more…

Telefoanele mobile si cancerul

În ziua de astăzi majoritatea dintre noi utilizăm telefonul mobil. Eu a trebuit să-mi împac părinţii luându-le fiecăruia un telefon mobil, cadou în avans de la Moş Nicolae, că la unul deja se certau.

Se tot vehicula că telefoanele cauzează cancer. Zilele trecute primesc un mail destul de interesant care spune exact pe dos: more…

Game-land.ro

Faptul că am un pasionat de jocuri lângă mine [ love struck ] se ştie deja. Faptul că şi eu m-am molipsit de la el.. şi asta se ştie deja. Ce nu ştiţi e că am dat peste un site cu de tooooate pentru toţi pasionaţii de jocuri, like us.

Au jocuri pentru PC, PSP, PS2, PS3, X-Box.. you name it! De toate într-un singur locuşor.

Recomand cu încredere www.game-land.ro

P.S.: Am înţeles că se pot testa unele chestii pe acolo? Dacă da, presimt că o să dăm o fugă până acolo, poate cine ştie, “furăm” ceva pentru acasă. big grin

Sony Vaio sucks

Nu am nimic cu posesorii acestor laptopuri, dar sincer, mi se par prea scumpe pentru cât oferă. Ca să nu maisony-vaio zic de chinul pe care îl ai atunci când se strică.

Am o prietenă care avea un Sony Vaio luat din State, deci cât de cât era mai de Doamne ajută faţă de ce găsim prin România. După 2 luni l-a dus la reparat. I se frecă bateria şi nu o ţinea mai mult de o oră. Ţinând cont că ea îmi dădea mie lecţii că bateria unui laptop se scoate atunci când îl încarci [cine i-a zis asta să-şi dea foc!] nici nu mă mir. Şi îl duce la reparat. Costul reparaţiei: 15 milioane. Păi din banii ăia îmi mai luam eu un laptop laughing L-au reparat băieţii tot frumos, i-au reinstalat sistemul dar surpriză! nu i-au instalat driverele pentru că nu aveau cd la ele. Vine prietena mea acasă, caută drivere pe net.. canci! Nimic! Evident că de atunci laptopul stă bine mersi în carcasa lui şi probabil e “căsuţă” pentru păianjeni de acuma.

Acum, de 2 seri, atât prietenul cât şi fratele meu se chinuie de zor cu un.. Sony Vaio, evident. La ce “lucruri de bine” aud din gurile lor, înţeleg că situaţia nu e chiar atât de roz. Eu le-am urat succes şi îmi văd liniştită de al meu laptop [al cărei baterie ţine în jur de 3 ore jumătate, fără a-i scoate bateria din el, aşa cum mă învăţa prietena mea]. Chiar dacă e mai bătrânel puţin, merge de le rupe, probabil merge şi mai bine decât calculatorul de acasă hee hee

Morala: Nu tot ce e şi scump e şi bun!