Archive for the Category »Bine de stiut! «

Cum scapi de mesajele-spam de la Orange?

De cum a început vara, hop şi mesajele super-extra-mega importante de la Orange. Pe mine, acuma vreo 2 săptămâni m-au adus la disperare cu ale lor sms-uri de genul:

  • “VESTI EXCELENTE pt 074xxxxxxx! Orange te-a ales AZI sa participi GRATUIT pt cei 80.000EUR! AZI, EXTRA PREMIU…”
  • “Fii pe faza si stai aproape de mobilul tau! In cateva minute vei primi un SMS important. Urmeaza instructiunile si pregateste-te pentru o SURPRIZA!”
  • “Daca ai primit acest mesaj, ORANGE ti-a selectat numarul sa se inscrie FARA a PLATI acest SMS pentru cei 80.000EUR! Trimite GRATIS la 448! orange.ro”

Şi lista de sms-uri importante şi la care dacă dai reply nu te costă nimic (nimiiiiiiiiic, doar 1 EURO (TVA inclus) ) laughing poate continua.

După reclamaţii la serviciul lor de Customer Service şi câteva cuvinte dragi la adresa servirii de toată jena (şi care îţi mai şi scoate peri albi uneori la cât aştepţi..) am reuşit să discut cu cineva care ne-a ajutat în rezolvarea problemei: un SMS cu textul “STOP” la 100. Şi gata! Am linişte în telefon după această mirifică operaţie, nu tu sms-uri spam, nu tu premii extra-mirobolante. happy

Plimbare la Salina Slanic Prahova

Întrucât vremea de 1 Mai a ţinut cu noi (30 grade în Bucureşti) ne-am hotărât să ieşim puţin din cotidian, îndreptându-ne către Slănic Prahova.

Probabil am mai zis asta: avem o ţară minunată, important e să ştim să o preţuim! Drumul către Slănic a fost frumos, plin de peisaje extraordinare, de drumuri foarte bune (ciudat, ştiu) doar că ducem lipsă de indicatoare. Noroc cu oamenii locurilor care ne-au îndrumat cu drag.

more…

Zile libere in 2012

Acum că am trecut în noul an şi unii încă mai petrec de zor, vă las mai jos lista zilelor libere legale din 2012 (7 dintre ele picând chiar în timpul săptămânii):

      • 1 ianuarie (Anul Nou) – duminică
      • 2 ianuarie (Anul Nou) – luni
      • 3 ianuarie – marţi – este Zi Bancară nelucrătoare confrom reglementărilor BNR, această zi este liberă dar pentru cei ce lucrează în domeniul bancar
      • 15 aprilie (Paştele) – duminică
      • 16 aprilie (Paştele) – luni
      • 1 mai (Ziua Internaţională a Muncii) – marţi
      • 3 iunie (Rusalii) – duminică
      • 4 iunie (Rusalii) – luni
      • 15 august (Adormirea Maicii Domnului) – miercuri
      • 30 noiembrie (Sfântul Apostol Andrei) – vineri (zi propusă de Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române – nu ştiu încă dacă e şi aprobată)
      • 1 decembrie (Ziua Naţioanală a României) – sâmbătă
      • 25 decembrie (Crăciunul) – marţi
      • 26 decembrie (Crăciunul) – miercuri

Acestea fiind spuse, să aveţi spor la programat concediile! happy

Testul lui Jung

La îndemnul lui ArTiStul, am făcut mai demult acest test de personalitate. Acum am repetat testul (după o lună) şi acelaşi rezultat mi-a dat, deci mă pot declara o ESTJ (Extravertit Senzorial Gânditor Judecător) convinsă. big grin

După o citire mai amănunţită a tipologiei ESTJ, mi-am dat seama că mă regăsesc foarte bine printre caracteristicile date la fiecare categorie: carieră, dezvoltare personală, personalitate şi relaţii.

Voi ce fel de personalitate aveţi? happy

Pasajul Suprateran Basarab – prima zi

Ieri am vrut să vedem într-un final vestitul pasaj terminat (şi inaugurat). Sincer, pare desprins din altă lume, foarte futuristic şi interesant, acuma să vedem şi cât timp o să treacă până la apariţia primelor gropi şi binenţeles, ambuteiaje specifice zonei.

Mai jos am filmat puţin şi vă las şi cu un… bonus ?! happy

Când am revenit acasă, am primit în poştă pliantul de mai jos. La prima privire mai mai să-l arunc, dar am zis mai întâi să vedeţi şi voi ce-i poate pielea idiotului de la conducerea ţării: “Proiectul lui Traian Băsescu” Mă laaaaaaaşi?!?! Dacă era proiectul tău, de ce l-ai lăsat în paragină atâţia ani? Încă o dată, mii de felicitări pentru Sorin Oprescu, merită pe deplin respectul bucureştenilor.

PS: Până şi Oprescu a recunoscut că nu e podul său, ci a bucureştenilor. Dar deah, de alţi oameni doar gura e de ei, că de făcut ceva bun furat sunt în stare happy