Archive for the Category »Bine de stiut! «

Zile libere in 2014

Nici bine nu s-a terminat 2013 că deja ne gândim la concediile şi zilele libere din acest an. Cel puţin eu happy Aşadar, iată lista zilelor libere legale din 2014:

  • 1 ianuarie (Anul Nou) – miercuri
  • 2 ianuarie (Anul Nou) – joi
  • 20 aprilie (Paştele) – duminică
  • 21 aprilie (Paştele) – luni
  • 1 mai (Ziua Internaţională a Muncii) – joi
  • 8 iunie (Rusalii) – duminică
  • 9 iunie (Rusalii) – luni
  • 15 august (Adormirea Maicii Domnului) – vineri
  • 30 noiembrie (Sfântul Apostol Andrei) – duminică
  • 1 decembrie (Ziua Naţioanală a României) – luni
  • 25 decembrie (Crăciunul) – joi
  • 26 decembrie (Crăciunul) – vineri

Spor la concedii!

Tu ce fapta buna ai facut astazi? :)

Ne apropiem, cu paşi repezi, de finalul unui alt an (destul de plin, cel puţin pentru mine) şi de cele mai frumoase sărbători. Şi cum altfel să intrăm în spiritul sărbătorilor de iarnă dacă nu prin voioşie, bunătate şi mai ales fapte bune. Bine, asta nu înseamnă că doar acum trebuie să facem fapte bune, a nu se înţelege greşit. happy

more…

Plati cu telefonul mobil

Titlul pare puţin cam SF dar de fapt este purul adevăr. Din punctul meu de vedere, plăţile făcute fără card sau orice altă interacţiune cu un POS sunt un mare atu pe viitor şi, de ce nu, mai sigure pentru cumpărător.

Sunt sigură că dacă aş întreba “fără ce lucru nu aţi pleca de acasă?“, răspunsul majoritar ar fi telefonul mobil. Haide să recunoaştem, reţelele sociale şi internetul ne atrag într-un fel de cerc vicios din care putem scăpa doar prin voinţă. happy

more…

Campanie inedita la metrou

De vreo 2 zile, în fiecare dimineaţă nimeresc în acelaşi metrou la Unirii spre Pipera. Unul pliiiin ochi de post-it-uri care mai de care, dar toate aveau ceva în comun: poezia. Campania este una inedită şi cu siguranţă a strâns destule poze pe telefoane şi zâmbete pe feţele bucureştenilor înainte de o zi de muncă.

more…

Creion nazal mentolat

Mai ţineţi minte când eraţi copii mici şi răciţi cum vă puneau pe picioare părinţii?

Eu ţin minte că ai mei părinţi, la primul semn de răceală, mă băgau pe ceai cu miere, inhalaţii cu miere şi sare grunjoasă şi băi de abur cu, cred, ceva ce semăna cu carmol (o soluţie foarte mentolată). Bine, asta se întâmpla seara, când eram acasă. În timpul zilei, în schimb, foloseam un creion nazal mentolat.

more…